Podsjetnik s osvrtom
Prije više od 40 godina u borovoj šumici kompleksa plaže Zlatni rat sagrađen je ugostiteljski objekt restoran koji to ustvari i nije. Naime, izgrađena je ugostiteljska kuhinja po tadašnjim standardima, a u sklopu objekta bila su i dva javna WC. Uslužni, restoranski prostor koristio se u dijelu šumice među borovima i s drvenim (borovim) stolovima i klupama. Objekt, kuhinja sa sanitarnim čvorovima sagrađen je na mjestu hrpe kamenja-gomili- okruglog oblika, koja se može vidjeti na starijim fotografijama, razglednicama.
Ovo gore napisano je kao podsjetnik i kao osvrt, i zbog sljedeće konstatacije:
Objekt je izgrađen po projektu dipl. ing. arh. Ive Mrkonjića, suradnika našeg mještanina dipl. ing Žarka Turketa (Zavod za urbanizam Split ), koji su i autori projekta hotela Elaphusa – Borak. Vanjsko uređenje oko hotela povjereno je bilo “Šumariji Brač” čiji je direktor bio ing. šumarstva Vladimir Bevanda. Tada je Vladimir Bevanda nama pored ostalih stručnih mišljenja za borove na kompleksu plaže Zlatni rat rekao slijedeće:
Nemojte ih nikako sjeći, razrjeđivati, a suhe grane čistiti samo do visine čovjeka ( 2m?), oni ovako drže jedan drugoga i tako će dugo opstati.
Odavno se razmišljalo o supstituciji borova, ali se nitko nije decidirano i stručno usudio reći i “projektirati” drugo i drugačije. Uostalom u zaštićenom području (krajobrazu) nisu dopuštena svaštarenja a prethodnog plana, projekta uređenja nigdje.
Danas, čuje se, vidi se, piše se u ovom “svaštarenju” i upotrebljava se riječ „stručnjaci“ ali nigdje ne pišu imena stručne osobe kao ni ime stručne i nadležne institucije.
Mislim da pojedinci nisu protiv nečeg novog – drugačijeg, ali s pretpostavkom da je to i bolje, međutim s drugačijem, a ujedno lošijim, barem se neki pojedinci protive i ne slažu.
Nije baš tako davno bilo, napali su neki mještani (funkcionari) jednog kolegu iz radnog odnosa da je na razini tadašnje općine Brač pri glasovanju bio protiv, a on je odgovorio kako nije bio protiv, nego da nije bio za. Rekli bismo, glasovao je po savjesti!
* Stavovi izneseni u kolumnama, vašim vijestima i komentarima osobni su stavovi autora i ne izražavaju nužno stav redakcije portala BOLinfo.hr
Ovakve “rupe” u sklopu sume se ne smiju dozvoliti… kada se okolna stabla pocnu rusiti “kao domino” (jer su izlozena vjetrovima i podlozna izvali zbog naglog otvaranja sklopa) bit ce kasno! Ovakvo ugrozavanje ovog bisera Jadrana treba ozbiljno shvatiti! Govorim to kao inzinjer sumarstva.
Jerko, zamah pošumljavanja je bio istovremen, i u Bolu, i okolo njega, i na Biokovu, i to je počelo oko 1961.g. po NALOGU Partije, jer je netko tako odlučio. U vremenu oko 1964/65′ je opet NETKO odlučio krenuti u posvemašnje smaknuće koza u sadašnjoj SDŽ-i.
Naravno da je to bila notorna glupost, jer upravo koze, kad se dignu na zadnje noge, brste sve mladice i izdanke, do visine od cca 2m.
To je GLAVNI uzrok što nije bilo većih požara u Dalmaciji sve do konca šezdesetih! Prvi veći požar na Braču, kojeg sam i sam gasio je bio tek 1974.g. Otada nisu fermali, do današnjeg dana, jer NITKO ne čisti suhe grane i mladice do visine od 2m, gdje se upravo potpiruje nastali požar.
To u svezi opaske g-dina Bevande, on je bio čovjek s iskustvom.
Višekratno sam se zalagao da se u bolskoj pučkoj školi promoviraju dvije stvari, čišćenje šuma i pošumljavanje, nisam nailazio na plodno tlo.
To je samo jedan od uzročnika činjenice da danas sijedi ljudi u Bolu “lutaju” za odgovorima, jer ih nitko nije učio, ni naučio, kako njegovati i uzgajati šumu, na korist ljudima. Mlade, nažalost, pogotovo nije nitko (na)učio.
Ne smije se nista raditi sto bi ugrozilo sliku rata,sve se moze maknuti iznad ceste,ali prokleti interes.Najvise me smeta podmuklost cina da se to potajice radilo u noci kad je Hrvatska ujedinjena slavila.Da li ce se zacrvenjeti i mozda danas platiti DVD da nas nocu stiti od pozara,jer eto Nacelnik je u odboru,a Bol moze izgoriti.
Platite nase decke da cuvaju nasu bastinu i nase zivote
Pa daj nedajte ugrozavanje prirode… nedajte da ruse borove jer bez njih Zlatni rat nije ono sto je bio.