Zagreb, 10.07.2018.
Projekt TUI MAGIC LIFE BRAČ
UVOD
Zona obuhvata projekta TUI MAGIC LIFE BRAČ je ugostiteljsko – turistička zona dijela područja Borak-Potočine (zona hotelskog naselja Bluesun) koja je prema PPUO-u Bola prostor unutar izgrađenog građevinskog područja naselja namjene T1/T2. Namijenjena je za rekonstrukciju funkcionalne cijeline postojećih hotela i turističkog naselja s pratećim sadržajima, te izgradnju novog hotela i pratećih sadržaja.
Kapacitet cijelog kompleksa hotela u Bolu trenutno je 1.599 kreveta u 726 smještajnih jedinica. Od toga je svega 612 kreveta kategorije 4*, dok su ostali kapaciteti kategorije 3*. S novim projektom naš kapacitet u Bolu će biti 2.143 kreveta (1.046 soba)i svi će oni biti kategorije 4* i 5*.
Radi usporedbe, potrebno je napomenuti da je 1989.-e u Bolu kapacitet u hotelskom smještaju i odmaralištima bio 3.080 kreveta, a danas bolski hoteli raspolažu sa 2.348 kreveta.
Osnovni cilj ove prostorne intervencije je revitaliziranje kompletne zone u ugostiteljsko- turističkom smislu te podizanje standarda ponude i usluge na najviši nivo te ona predstavlja izniman potencijal za daljnji razvoj Bola te posljedično – cijelog otoka Brača.
Kako bi Hotel Borak, kao okosnica novoplanirane visokostandardne turističke ponude pratio i zadovoljavao potrebe ovog tržišta, umjesto invazivnog zadiranja u njegovu postojeću konstrukciju, odlučili smo se na izgradnju novog objekta iste namjene.
Ta se nova građevina glavninom svog volumena smješta se na poziciju današnje zgrade hotela Borak i nema nikakvog utjecaja na okoliš.
Novi hotel koncipiran je kao hotel visoke kategorije (5*) s ponudom usmjerenom na obiteljski turizam. U skladu s tim, nova zgrada zamišljena je kao funkcionalna cjelina s najraznovrsnijim sadržajima (ugostiteljskim, zabavnim, rekreacijskim i uslužnim).
Zgrada je poluukopana, kaskadnog volumena i katnosti Po+Su+Pr+4, te je funkcionalno podijeljena u nekoliko zona. Najviša točka sadašnjeg hotela Borak bit će ujedno i najviša kota novog hotela.
FUNKCIONALNI OPIS, OBLIKOVANJE I UREĐENJE OKOLIŠA
Funkcionalni opis
456 smještajnih jedinica podijeljeno je na nekoliko tipova soba i apartmana projektiranih u skladu s projektnim zadatkom investitora, Pravilnikom o razvrstavanju, kategorizaciji i posebnim standardima ugostiteljskih objekata iz skupine hoteli (NN 56/16), te ostalim važećim pravilnicima i zakonima.
Veći dio smještajnih jedinica orijentiran je prema jugu, s pogledom na more. Sobe na završecima volumena koji se protežu u smjeru sjever- jug najveće su i najkvalitetnije sobe s velikim terasama i zelenim krovovima, dok sobe na najnižoj etaži zapadnog i srednjeg volumena imaju vlastiti bazen ispred sobe, tzv. swim- up.
Uz smještajne jedinice za goste, predviđeno je još 16 smještajnih jedinica za osoblje koje se nalaze na sjevernoj strani hotela.
Zapadna zona projektirana je kao mirni dio hotela, s wellnessom na najniže dvije etaže. Taj je koncept dopunjen vanjskim prostorom ispred wellnessa gdje je planiran vanjski bazen za odrasle, te swim-upovi soba na najnižim etažama.
Prva zona pratećih prostorija organizirana je između smještajnih krila, a počinje s ulaznom etažom te se terasasto spušta kroz tri etaže
Druga zona pratećih prostora smještena je između središnjeg i istočnog dijela smještajnih jedinica. Počinje lobbyjem hotela na ulaznoj etaži, nastavlja se na etažu niže gdje je prostor bara i završava restoranima na najnižoj etaži.
Osim lobbyja, bara, buffet restorana, a la carte restorana i wellnessa, u hotelu se nalaze još dodatni sadržaji za djecu te još jedan restoran u sjeveroistočnom dijelu zgrade. Svi prateći sadržaji dimenzionirani su prema planiranom smještajnom kapacitetu, a njihova raznovrsnost i visoka kategorija ugostiteljsko- turističke usluge usklađena je s Pravilnikom o razvrstavanju, kategorizaciji i posebnim standardima ugostiteljskih objekata iz skupine hoteli (NN 56/16) i ostalim važećim pravilnicima.
Oblikovanje
U želji da se novi volumen hotela, koji svojim gabaritima i kapacitetima nadilazi postojeći hotel Borak, što kvalitenije i prirodnije ukopi u okoliš i geometriju terena, a pritom se iz javnih prostora i smještajnih jedinica ostvari pogled prema moru, zgrada je oblikovno tlocrtno razvedena, te dodatno kaskadno oblikovana, spuštajući se od sjevera prema jugu.
Tlocrtno je razvučena između planirane kolno-pješačke površine na istoku, te granice parcele prema hotelu Elaphusa na zapadu. Ta je os osobito izražena na prednjem pročelju, dok se na jugu gubi jačim izbacivanjem triju terasastih volumena u smjeru sjever- jug, te nešto slabijim kaskadnim izbacivanjem pratećih sadržaja.
Sa sjeverne strane doživljavaju se samo najviše četiri etaže, smještene iznad podne kote glavnog ulaza i kolnog pristupa, čime se vizualno smanjuje visina građevine te se ona prilagođava okolnom mjerilu.
Gornja kota građevine prati visinu postojećeg hotela Borak.
Uvučeno dvoetažno prizemlje s ostakljenim plohama pročelja javnih prostora ulazne etaže odaje dojam lebdenja i odvajanja od ostatka građevine, a kroz staklenu stijenu se pruža pogled kroz hotelski lobby prema moru.
Južnom stranom zgrade dominiraju tri volumena sa smještajnim jedinicama koje se kaskadno spuštaju u blagom nagibu. Njihove terase su dodatno tlocrtno zakošene kako bi se razrahlila geometrija i smanjila prostorna dominacija. Na terasama se nalaze vrtovi čime se one stapaju s krajolikom.
Prilikom odabira materijala vodila se osobita briga da se odaberu oni koji pozitivno utječu na toplinska svojstva građevine i zaštitu od buke te je sagledan ukupan benefit za građevinu, investitora i gosta. Kroz ovakav pristup, teži se zadovoljavanju što viših standarda održivosti građevine i racionalne uporabe energije, uzimajući u obzir sve ekonomske pokazatelje.
Uređenje okoliša
Prostor unutar obuhvata zone, u smislu organizacije i međusobnog dijeljenja pratećih sportsko-rekreacijskih sadržaja, kretanja pješaka i uređenja okoliša, sagledava se kao jedinstvena prostorno-funkcionalna cjelina.
Bez obzira na različit karakter buduće turističke ponude unutar pojedinih zona, uređenje okoliša mora imati naglašen lokalni autohtoni karakter. Na temelju snimka postojeće vegetacije i detaljne analize zatečenog stanja, na dijelovima obuhvata gdje građevine podliježu rekonstrukciji odlučeno je očuvati kvalitetnu postojeću vegetaciju, te sanirati nekultiviranu vegetaciju zapuštenu tijekom vremena koja je neplanski rasla.
Na dijelu obuhvata gdje se uklanja stari hotel Borak i planira nova gradnja, dio zelenila morat će se ukloniti. Visokokvalitetne zone zelenila na južnom dijelu parcele prema javnoj šetnici planiraju se sačuvati pažljivim konzerviranjem tijekom gradnje, a dio postojeće vegetacije na ostatku parcele – planskim i stručnim presađivanjem iskoristit će se u novom rješenju.
Očuvanjem južne zone visoke mediteranske vegetacije ostvaruje se skladan prostorni odnos unutar mikrocjeline cijele turističke zone, kontinuirani zeleni pojas uz šetnicu, te čuva slika s mora na dužobalni potez od zone zaštićenog predjela plaže Zlatni rat do naselja Bol.
Novim rješenjem hortikulture sve slobodne površine planiraju se oplemeniti visokokvalitetnim zelenilom lokalnog karaktera i klime. Zelene površine tako će zauzimati više od 40% ukupne površine zone. Dodatno, arhitektonskim rješenjem oblikovanja pojedinih krovova u obliku „zelenih krovova“ dodatno se doprinosi povećanju prirodne vegetacije i stvaranju lokalnog ambijenta.
Pored zelenih površina, okoliš hotelskog kompleksa isprepleten je postojećim i novim pješačkim stazama koje vode do same obale, te kolno-pješačkim površinama za pristup svim građevinama unutar obuhvata.
Uz istočnu granicu kompleksa planira se nova servisna prometnica kojom će se riješiti trenutno kaotična situacija u tom dijelu, a u nastavku koje je predviđen i interventni pristup do same šetnice.
Prilikom pozicioniranja nove građevine na parceli vodilo se računa da visinske kote novih terasa u okolišu prate postojeći teren (terase postojećeg hotela Borak). Dodatni doprinos novog rješenja su prirodne terase sa zelenilom između kote javne šetnice i terasa hotela kako bi prijelaz između šetnice i okoliša neposredno uz novu zgradu bio postepen i blag te što bolje uklopio u okolni krajobraz. Time su se smanjile visine potpornih zidova kojima se rješavaju razlike u visinama i niveliranju terena. Oblikovanjem potpornih zidova prema postojećem terenu i odabirom materijala naglašava se lokalni,autohtoni duh.
Kretanje invalidnih osoba i osoba smanjene pokretljivosti se odvija uz minimalne arhitektonske barijere, teim je omogućen nesmetan pristup svim terasama.
OPSKRBA VODOM – IZVEDBA SUSTAVA DESALINIZACIJE, SAMOODRŽIVOST OBJEKTA
Za potrebe kompleksa Bluesun kao i novog hotela u sklopu kompleksa, predviđa se izvedba sustava desalinizacije za sve postojeće i buduće potrošače pitke sanitarne vode. Procesom desalinizacije osigurat će se sigurna opskrba objekta pitkom sanitarnom vodom čime će se znatno poboljšati dosadašnja vodoopskrba naselja Bol kao i ostalih potrošača na postojećem magistralnom cijevovodu.
Crpljenje morske vode će se koristiti i za toplinske pumpe potrebne za grijanje i hlađenje građevine što predstavlja napredno zeleno ugljiko-prijateljsko rješenje.
Otpadne vodeiz procesa desalinizacije sa većom zasićenošću soli skupljaju se u posebnoj akumulaciji gdje se miješaju s tretiranom vodom sustava grijanja i hlađenja. U tom se stanju, neznatno povećana saliniteta, s obzirom da je dotok od rashladne vode 85% veći od dotoka vode od desalinizacije, puštaju u drenažne blokove u sklopu kompleksa.
Višak vode od ispiranja filtera i površinskih oborinskih voda će se filtrirati i koristiti kao tzv. „tehnološka voda“, i koristit će se za navodnjavanje.
Odvodnja oborinske vode odspojit će se od javne kanalizacijske mreže kako bi istu rasteretila.
Odvodit će se putem upojnih drenažnih blokova koji su danas ekološki najprihvatljiviji način kvalitetnog kontroliranog zbrinjavanja iste. Fekalna kanalizacija upuštat će se u sustav javne kanalizacije u kontroliranim količinama preko specijalne retencije.
Dakle, osim što se i u pogledu svih sustava povezanih sa vodom minimalno koristi postojeća i planirana infrastruktura Bola, ovim se mjerama ona dodatno rasterećuje u odnosu na trenutno stanje postojećih potrošača u samoj zoni. Možemo sa sigurnošću tvrditi da projekt budućeg hotela predstavlja najzeleniji hotel u široj regiji.
Električna energija dodatno će se proizvoditi putem fotonaponskih folija na ravnom krovu zgrade, i time, u ljetnim mjesecima omogućiti samoodrživost, što pozitivno utječe na uštedu energije na razini naselja i cijelog otoka.
U sklopu projekta je izgradnja nove trafostanice i agregata koji će imati kapacitet spremnika da osigura autonomiju kompletnog objekta za 12 sati.
U novi hotel implementirat će se sustav pametnih soba i generalno podići stupanj energetske učinkovitosti objekta.
ZAKLJUČNO
Novi hotel bit će prvi TUI Magic Life hotel u Hrvatskoj.
TUI Grupa vodeća je svjetska kompanija u području turizma koja pruža usluge za 30 milijuna kupaca, a zapošljava 77 tisuća ljudi u 130 zemalja. Ključne su odrednice korporativne kulture TUI Grupe globalna odgovornost prema ekonomiji, okolišu i društvu, što se odražava i kroz dugogodišnju strategiju održivog turizma.
Bluesun hoteli se prilagođavaju zahtjevima tržišta i sukladno tome, u novom hotelu planiraju se nuditi sve vrste usluga. Iskustvo iz naših ostalih hotela, u kojima imamo sličan koncept kazuje nam da su različite vrste usluge zastupljene ovisno o tržištu i sezoni dolaska gostiju na sljedeći način: očekuje se do 40% gostiju koji će koristiti usluge polupanisiona, 30% koristit će uslugu noćenja i doručka, a 30% all inclusive uslugu.
Tradicionalno, najvjerniji i najbrojniji gosti ove destinacije i dalje se očekuu s njemačkog tržišta. Ciljane skupine su klijenti visoke platežne moći, koji putuju više puta godišnje i troše prosječno 2-3 puta više u destinaciji od gostiju koji su trenutno klijenti naših hotela.
Plaža ispred hotelskog naselja nije predmet ovog projekta, niti se izgradnjom novog hotela prejudicira budući izgled plaže ili njeno uređenje u budućnosti.
Projekt novog hotela obuhvaća izgradnju 5 grijanih zatvorenih i otvorenih bazena ukupne vodene površine 2000 m2 što će rezultirati rasterećenjem plaže u tom smislu.
VRIJEDNOST INVESTICIJE I DOBROBIT ZA LOKALNU ZAJEDNICU
Ukupna vrijednost ove investicije je cca. 55 mil. EUR. Uvjereni smo da će ona polučiti višestruke koristi za lokalnu zajednicu. Općina Bol njome, samo od komunalne naknade ostvaruje financijsku korist od 14 mil.kuna.
Planira se zapošljavanje još 200 ljudi što će sasvim sigurno potaknuti gospodarski razvoj Bola i pozicionirati ga u vodeću jadransku odmorišnu destinaciju visoke kategorije.
Jedan od strateških ciljeva ovog projekta je produljenje turističke sezone za više od 40 dana u odnosu na sadašnje stanje.
Ovaj projekt je važan i sa aspekta Zračne luke Brač jer predstavlja jedan od temelja za produženje piste što će, kao rezultat imati letove iz svih važnijih europskih emitivnih tržišta direktno za Brač, čime se otvaraju neslućene mogućnosti za daljni razvoj otoka i dobrobit svih njegovih stanovnika.
* Stavovi izneseni u kolumnama, vašim vijestima i komentarima osobni su stavovi autora i ne izražavaju nužno stav redakcije portala BOLinfo.hr
Uzasno 🙈
Na prvi pogled svakom pozornom čitatelju upada u oko ponavljana sintagma “bit će”. Upotrebljevajući futur, umjestu kondicionala budućeg, autor ovog članka drži sve čitatelje za budale! Naime, takvim pisanjem autor teksta ZNA da će to tako biti, bez obzira što je glasovanje na općinskom Vijeću ključno, da ne spominjem županijska tijela. Autor, znači, zna da će odluka Vijeća biti ZA njihov projekt! Za ne vjerovati! Isto tako i sve ostale dozvole, on zna da će proći!
S puno stvari bi se mogao još nadmudrivati s autorom teksta, ali ću naglasiti dva očita nonsensa.
On priča o zapošljavanju 200 ljudi, iz Bola i sa Brača, mi već godinama, a i ove godine, nemamo nezaposlenih mladih kvalificiranih ljudi. Sve što će oni zaposliti će biti “uvezeno”, bez obzira da li iz Hrvatske, ili inozemstva, i stvorit će dodatne probleme, od mijenjanja strukture stanovništva, do navika, potreba, ponašanja…
I, za sada zadnje, dvoličnost oko diskutiranja o plaži Borak. Kad bi iskreno pisali, ne bi bili stavili u planske dokumente novog hotela nasipanje plaže, izrada mula, i pontona za katamarane i glisere, i mijenjanje kompletne hidrološke situacije, u podmorju i na površini. Već sada se ponašaju kao da je to njihova plaža, s golemim povećanjem njihovih gostiju, možemo zamisliti koji će biti pritisak na istu!
O puno faktora bi se još moglo kvalitetno diskutirati, samo ne na način kako oni nastupaju, diktatom, bez dogovora, i sintagmom “bit će”.
Kad su talijanski okupatori ušli u Bol, napisali su na Domu kulture VINCEREMO. Ujutro je ispod toga pisalo VEDEREMO.
Pa ko ovo dozvoli? UZAS pravi!!
Jad i bijeda. Nasukani monstrum.
Evo još malo njihovih dezinformacija u tekstu, kao i iskrivljavanja činjenica. Kanalizacija na tom potezu je iz 1985., znači prije nego što je počeo raditi hotel Bretanide ! Oni namjeravaju dovesti 3 ili 4 puta više ljudi, i tvrde da neće biti 3-4 puta više fekalija!?!
Igraju se riječju retencija. Retencija je Lonjsko polje, kad se Sava izlije. Ovdje su htjeli čitatelje “prestrašiti ” stranom riječi, a mislilo se na preljevnu šahtu, koja i danas postoji, a po projektu tu dolazi istočno krilo hotela. Gdje će ta preljevna šahta onda biti, ispod šetnice, ili s njene južne strane?
Pišu o velikodušnom prihodu Općini od 14 miljuna kuna. To oni već računaju da će im sve proći! Tih 14 miljuna kuna je kap u moru, koliko će koštati rekonstrukcija kanalizacije, od Bretanide, preko tog njihovog resorta, do pumpe. U kalkulacije nismo unijeli prečistač ; da Općina svih tih 14 Mkuna upotrijebi za novu kanalizacijsku mrežu, na tom dijelu Bola, to nije ni 10%!
U svakom mjestu, gradu, ili kraju, investitori sjednu i dogovaraju se s lokalnom zajednicom , ovi samo šalju priopćenja, i obavještenja. To je politika diktata i svršenog čina, i nije partnerski odnos.
Po ponuđenom, Bol nema nikakve dobiti od ovog projekta, samo dugogodišnji ropski odnos domorodaca, koji će desetljećima plaćati potrebiti razvoj vode i kanalizacije za krupni kapital, koji pokušava zamazati oči čitateljima “pompoznom” cifrom od 14 Mkuna!
Ovako se ne radi.
Ja jos nevjerujem da je to dozvoljeno na jednom Otoku. Takve zgradurine se grade u velikim Gradovima a ne po selima. Uzas i ogledalo Politike…
I opet kruške i jabuke ; manipuliranje činjenicama, i njihovo izvrtanje. Pišu da je 1989.g. bilo 3.080 ležaja, a da ih sada ima 2.348.
Nestao je hotel Bijela kuća, odmarališta Voždovac, Željezničko odmaralište, Slavonska banka… Pjesnik, s druge strane želi reći da bi oni samo “namirili” do tog ukupnog iznosa ležajeva, pa da smo ustvari na istoj poziciji kao prije rata!!! Naravno da je to izvrtanje činjenica, nijedan od navedenih kapaciteta nije opterećivao komunalni i vodo-kanalizacijski sistem, bio je disperziran, a ne u zatvorenom resortu.
I dvije riječi o zračnoj luci. Oni ushićeno pišu o “neslućenim mogućnostima” koje će doći s možebitnim produženjem poletno sletne staze. Ajmo se mi, začas, prizemljiti, i pogledati istini u oči. Taj aerodrom i sada služi, preko 90%, za napuniti hotele, a takve su tendencije i nadalje. Osim toga, to je u privatnom vlasništvu, zar nam ne “prijetiše” prije par godina, iz istog ovog Stožera, iz kojeg stižu “priopćenja i objašnjenja”, da će ga prodati Turcima ?
I onda je nama to mana s neba?
Privatno se mora prilagoditi društvenom, u smislu lokalne zajednice i regije, drugačije to ne ide. Zar smo mi bedaci, pa ne čitamo, godinama, da sve low-cost kompanije sufinanciraju gradovi, općine i županije, i to u golemim iznosima, čak i preko 50%?
Nigdje ne pročitah, a čitam stalno, da je sufinancirala hotelska kuća, ili turoperator.
Ovo je tako lijepo i dobro da je steta da ga vise ne mogu staviti u Tursku,ali u Istri zbog blizine “trzista” bio bi pun pogodak,jer za ovako savrsenstvo nase ministarstvo ce naci lokaciju makar u Rovinju
Danas se u Bolu ne moze zivjeti od histericne animacije u all inclusivu za trostruko manji broj “turista”
Ovu posast nosite doma na SCHWARZWALD
Ima i ono što nisu napisali u “priopćenju i objašnjenju”. Na javnom predstavljanju su autori projekta pokušali objasniti, no dosta konfuzno i nerazumljivo, da će na mjestu sadašnjeg otvorenog parkinga biti podzemni, a da će poviše njega biti otvorena pozornica za muzičko-scenska događanja!!!
Informacija , do zla Boga štura, i nepotpuna. No oni zaboraviše da mi već više od desetak godina trpimo teror decibela animatorica zabave u hotelu Bonaca, čiji se zvuci čuju u našim sobama i apartmanima kao da su iza susjednog zida! Treba nam još više decibela sa još bliže lokacije? Nije nam dosta što trpimo teror decibela sa plaže Zlatni rat? Proteklih par godina moji gosti nisu vjerovali kad sam im ja rekao gdje je izvor buke, sjeli bi u auto, otišli tamo, uvjerili se, i poslin mi se škužavali…
Sad bi nam triba isti cirkus, ali u režiji Blue sun – TUI? Ne, hvala.
Još malo o njihovim nebulozama.
Svakom zahtjevu za lokacijsku ili građevinsku dozvolu treba priložiti i dokaz o osiguranju energenata, Vodovod Brač nije izdao takvu potvrdu Blue sun-u za novi hotel na Borku. Oni mašu, nama i vijećnicima, pred očima crvenom krpom na kojoj piše desalinizator. Čak su se neki i zalijepili na taj mamac. Za takvo što, treba odgovarajući postupak kod županijskih tijela, koji nije ni iniciran ! Treba studija utjecaja na okolinu, i tu počimaju brige za investitora, o kojima ne priča. Na cijeloj istočnoj obali Jadrana, od Trsta do Drača, NEMA objekta koji se snabdijeva pitkom vodom iz desalinizatora ! Prvi idući, u pogonu, je u Izraelu ! Jadransko je more zatvoreno more, i samo vrhunski europski stručnjaci bi mogli dati sve odgovore oko ispusta preslanih voda natrag u bolski akvatorij. Usput rečeno, desalinizator je bio (pre)skup i za Sharm-el-Sheik, tako da su nekoliko njih samo djelatni u Izraelu i arapskim Emiratima.
Tvrdnja Blue sun-a da će obrađenu vodu upotrebljavati za natapanje je smiješna. Natapanje čega? Borova koji će se na prste moći izbrojiti između objekta i šetnice ? Očito je da se neko zaigrao podacima o stanju u prostoru.
I nadalje tvrdim, s relevantnim dokazima, da će se sva buduća događanja oko napajanja vodom, i servisiranja kanalizacije, na potezu od Centra Marijan, do budućeg resorta, svaliti na leđa radnih ljudi i građana Bola.
Bogati investitori će samo zadovoljno trljati ruke, kako su (još jednom) preveslali lokalnu zajednicu, čiji će birači financirati NJIHOVE potrebe.
Imamo i mi stručnjake za photoshop, vizažiste, a znamo i prenijeti mjerila; sve ono “zelenilo” s južne strane projektiranog hotela se nalazi na šetnici, i južno od nje, mjerilo ne laže. Baš bi mi bilo drago susresti se s autorom makete, priupitati ga za tehniku rada, dioptriju, i vjernost prenesenog. A možda je čovik samo radija šta su mu rekli da radi? Sve u svemu, treba se pozabaviti i tim dijelom prezentacije.
Kažu da je sutra sjednica OV-a, pričati će i o pomorskom dobru. Ono što svakog dobronamjernog kopa, u duši i očima, da NITKO nije dobio odgovore od Općine na sve prijedloge, primjedbe i mišljenja, data u zadanom roku, glede pomorskog dobra!
Toliko o njihovom poimanju demokracije! A onda će oni mućat po ustima, na toj sjednici, šta ONI misle, a ne što biračko tijelo misli!
I onda se tu ukazuje Blue sun resort, s nedvojbenim aspiracijama na plažu Borak, i s neskrivenim namjerama da preusmjere tijek morskih struja, koje oblikuju oblik Zlatnog rata!
I onda se netko usudi kazati da timing ovog igrokaza nije brižljivo pripremljen, baš sada, kada je svakome, pa i nama, radni dan 16 sati!
Kako nam javlja “duboko grlo”, sprema se još jedna sjednica, oko bolske fjere, ne morate pogađat s kojom točkom dnevnog reda, pogodili ste, i prije nego šta san je napisa.
Nastavak slijedi….
Biće, izgleda, uzbudljivije nego jučer u Moskvi!
I, taman kad sam napisao svoj komentar na sjednicu OV, oni je odgodili! Možda nisu pripremljeni materijali? Možda ih je netko upozorio da krše zakon? Bude rasplet, idući tjedan, ko Bog da!