Nije izdana dozvola za radove na plaži Zlatni rat, jasno stoji u odgovoru Ministarstva zaštite okoliša i energetike od 24. srpnja 2018. godine. Uprava za zaštitu prirode Ministarstva zaštite okoliša i energetike izdala je u lipnju 2018. godine Općini Bol suglasnost na Godišnji plan upravljanja pomorskim dobrom za 2018. godinu za izdavanje koncesijskih odobrenja za djelatnosti unutar Značajnog krajobraza „Zlatni rat“, no ta suglasnost ne predstavlja dozvolu za počinjene radove. Cjeloviti odgovor Ministarstva okoliša i energetike donosimo u nastavku:
Poštovani,
Zahvaljujemo na upitu te Vam u nastavku dostavljamo odgovor.
Člankom 118. Zakona o zaštiti prirode („Narodne novine“, br. 80/2013 i 15/2018) definiran je značajni krajobraz kao prirodni ili kultivirani predjel velike krajobrazne vrijednosti i bioraznolikosti i/ili georaznolikosti ili krajobraz očuvanih jedinstvenih obilježja karakterističnih za pojedino područje. U značajnom krajobrazu dopušteni su zahvati i djelatnosti koje ne narušavaju obilježja zbog kojih je područje proglašeno zaštićenim. Članak 111. Zakona, značajni krajobraz kategorizira u zaštićena područja od lokalnog značenja. Temeljem članka 130. Zakona, značajnim krajobrazom upravlja Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Splitsko-dalmatinske županije. Prema članku 144. Zakona, osoba koja namjerava provoditi zahvat u značajnom krajobrazu, za koji nije potrebno ishoditi akt kojim se odobrava građenje prema posebnom propisu kojim se uređuje gradnja, dužna je ishoditi dopuštenje upravnog tijela u županiji nadležnog za poslove zaštite prirode. Navedeno dopuštenje sadrži uvjete zaštite prirode.
Nadalje, vezano uz vaše pitanje, šumama i šumskim zemljištem gospodari se na temelju Planova gospodarenja prirodnim dobrima. Ako se nalaze u državnom vlasništvu, njima gospodari trgovačko društvo „Hrvatske šume“ d.o.o., a onima koje se nalaze u privatnom vlasništvu, šumoposjednici. Područje značajnog krajobraza „Zlatni rat na Braču“ obuhvaćeno je Programom gospodarenja šumama za gospodarsku jedinicu „VIDOVA GORA“ (državno zemljište), a za privatno zemljište u tijeku je izrada Programa gospodarenja šumama šumoposjednika za gospodarsku jedinicu „DOL-SUMARTIN“. Sva sječa stabala i pošumljavanje unutar značajnog krajobraza podliježe Zakonu o šumama i njegovim podzakonskim aktima.
Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, Uprava za zaštitu prirode izdalo je u lipnju 2018. godine Općini Bol suglasnost na Godišnji plan upravljanja pomorskim dobrom za 2018. godinu za izdavanje koncesijskih odobrenja za djelatnosti unutar Značajnog krajobraza „Zlatni rat“. Navedena suglasnost ne predstavlja dopuštenje niti dozvolu za počinjene radove.
Jesu li počinjene nedozvoljene radnje izgradnjom i nasipavanjem platoa, kao i sječom četiriju stabla, utvrdit će nadležne inspekcijske službe (građevinske inspekcije, inspekcije zaštite prirode i šumarske inspekcije). Inspekcija zaštite prirode, Uprave za inspekcijske poslove Ministarstva zaštite okoliša i energetike obavila je 17.07.2018. nadzor kojim je utvrđeno da stranka (Općina Bol i gradonačelnik) nije ishodila dopuštenje za zahvat. Obzirom da dopuštenja za zahvate po čl. 144. Zakona o zaštiti prirode za značajni krajobraz izdaje Splitsko-dalmatinska županija, Upravni odjel za komunalne poslove, komunalnu infrastrukturu i zaštitu okoliša, inspekcija je navedenom upravnom odjelu uputila dopis u kojem traži očitovanje o postupanjima Općine Bol. Nakon primitka očitovanja, inspekcija zaštite prirode će odlučiti o daljnjem postupanju.
Lijep pozdrav,
REPUBLIKA HRVATSKA / REPUBLIC OF CROATIA
Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Ministry of Environment and Energy
Samostalna služba za odnose s javnošću i protokol / Independent Service for Public Relations and Protocol
Radnička cesta 80/22
10 000 Zagreb
Aha! 👏
Trebali ste se staviti kopiju i dopisa ispod članka, jer na na portalu Boljani.info načelnik tvrdi drugačije tj.da ne treba građevinska dozvola,te da je procjena je(čija? neznam!) da će na području cijelog Zlatnog rata trebati ukloniti 100 borova, i da je Republički Zavod za zaštitu prirode izradio 1989. elaborat kojeg potpisuje Eugen Draganović, dipl.inž. biologije, koji za šumu na Zlatnom ratu tvrdi da je biološki degradirana izostankom prorjeđivanja i čišćenja, bez šumskog reda u održavanju.A da ne govorim o tome kako proziva “neke” oće reć one koji ne misle kao on i njegovi istomišljenici:”Neki, pod izlikom brige za Bol, sada rade velike probleme. Pozivajući medije, građane pa i čelnike drugih lokalnih jedinica na otoku zbog potpore, učinili su nesagledivu štetu općini Bol, njegovim žiteljima, svima onima koji žele da nam Bol bude ljepši i kvalitetniji u pružanju usluga gostima. Možda nas žele prikazati da nismo u stanju upravljati pomorskim dobrom, da bi to netko drugi radio bolje. Znat ćemo se zaštititi od onih koji pretendiraju na naše prostore, ili im u tome pomažu, te ćemo i dalje ostati svoji na svome!”
Poštovana Edita, u članku je kompletan dopis ministarstva.
Bol Info znam ja da je u članku kompletan dopis,ali uvijek ima nevjernih Toma..
I što sad???
Sad ce posadit nove, jos starije od onih koje su posjekli.
Karta kanta!
Tražili ste…. ali dajte mi slike Zlatnog Rata prije 30 ili 50 godina, gdje je ta mnogovrijedna šuma??!!
Ne budimo demagozi…. i vama oko kuće treba ponekad odstranit poneki bor…. isto tražite građevinsku dozvolu…
Ne čitaš pažljivo, ministarstvo je lijepo objasnilo da se o privatnoj šumi brinu vlasnici-privatne osobe, a za štićena područja i značajne krajobraze, država, preko nadležne institucije, koja, u nijednoj kombinaciji nije korisnik koncesije! Stoga je usporedba neprikladna i posprdna.
G.Dragičević, nije bilo ni struje, ni vode, ni wc-a svugdje na Braču prije 50 godina, borovi su se na Ratu sadili 60-tih, sada su tu, daju mu onu prepoznatljivost i kao takve ih treba zaštiti i sačuvati, mene osobno ne zabrinjavaju samo četiri bora kako to predstavljaju momentalno u javnosti, nego sveopća situacija kako na Zlatnom ratu, tako u Bolu i šire. Ako ne zaštitimo ovo što nam je bogom dano, puno više će nas morati sa ovih škojih spakirati kufere i otići. Ja pak mislim da nismo demagozi, samo se bojimo za budućnost naše djece i da ipak nećemo biti svoji na svom.
“Neke udruge stavljaju se iznad Općine, Vijeća i mene kao načelnika. Nanijeli su Bolu veliku štetu, a pozivali su novine, radio, TV, druge portale …” Bolski načelnik je neiscrpan izvor “bisera”, ovaj, najnoviji mu je dobar!
Da je imalo promislio što će reći, ne bi izvalio ovakve bedastoće. Ni za tren nije pomislio da se upravo udruge i (neplaćani) portali pojavljuju kao društveni korektiv, ondje gdje su zakazali on, kao načelnik, OV, i Općina ?
Da radi sve po zakonu, bilo bi mu drago i čast da se po Bolu motaju TV i radio kuće, te internetski portali. Pošten čovjek se nema čega bojati.
Bol i Zlatni rat imaju obilja za svakog, ali nemaju za pohlepu i pohlepne mentalne grbavce koji su Zlatni rat nazvali trgom i uništili bolski elitni turizam.
Nije trebalo dugo čekati za udarce ispod pojasa! Kako čitamo na onom drugom portalu, “iskrice” sa sjednice OV-a, predsjednik Vijeća nije propustio “zakucati” gostu, predstavniku Udruga, da se buni za 4 stabla na Ratu, a da mu ih je otac posjekao 10, za smjestiti svoj zabavni park!
Neovisno o činjenici, da li je to istina, ili ne, želim otvoriti oči svim preostalim nevjernim Tomama, da se vodi bespoštedni rat, u kojemu se ne biraju sredstva, a moral i moralnost su izgleda nepoznate kategorije. Nadam se da su sada neki, koji su me dislajkali, na moje prošle paralele o ratnim iskustvima shvatili.
I opet načelnik iskazuje manjak kućnog odgoja, i osobne nekulture, POTVRĐUJUĆI da je nazivao prosvjednike i predstavnike Udruga raznim imenima!
Kolikim bi mi njega mogli nazivati, ali nam to građanski i kućni odgoj ne dozvoljava, i to, ne da nećemo raditi, nego oštro osuđujemo, ma s koje strane došlo!
Merry-go-round se nastavlja! Na sjednici Turističkog vijeća, kojeg također “kontroliraju” vladajući, se čulo da “grupa građana hoće destabilizirati Bol, i učiniti štetu Općini Bol”!
Takve ocjene i kvalifikacije pripadaju nekim prošlim vremenima, u socijalizmu, a zadnji put sam ih čuo početkom devedesetih, kada je trebalo diskvalificirati Dalmatinsku akciju, u očima stanovnika Splita i Dalmacije.
Jedna od najboljih poslovica u Dalmaciji je: Neka se čuje i drugi zvon! Očito da su vladajući to zaboravili! Ili im smeta glas vapijućih u pustinji, koji bi htjeli boljitak svom mjestu i destinaciji?
Jedan čovjek sam ne može ništa, no svi ljudi zajedno mogu puno. Pod jednim uvjetom, da svi vuku u istom smjeru.
U protivnom su kao rakova djeca.
Komunističke kvalifikacije neće pomoći zbijanju redova, približavanju stajališta, i međusobnom informiranju.
Ne moramo se grliti i ljubiti, ali dajmo , ako se može, za ljubav prema Bolu, i djeci kojoj ga ostavljamo, uvažavajmo i druga mišljenja, koja nam se i ne sviđaju.
Načelnik govori da sve rade po zakonu, županijski vijećnici i stručne službe vrte glavom, ima i inspekcija incognito, na koncu neće biti više istina, nego jedna.
A Ozrene Ozrene…