Radnici Grabovog rata očistili su jutros i palmu na Loži koja se također osušila zbog invazivnog nametnika “crvena palmina pipa” od kojeg obolijevaju i suše se palme na širem području Dalmacije posljednjih godina. Uskoro će uslijediti i rezanje preostalih dviju od tri palme u centru pred samoposlugom. Već sada je vidljivo da se srednja palma suši, dok je na zadnjoj, naizgled zdravoj palmi, isto pronađen nametnik. Ostaje nam nada da će se prepoznatljive bolske palme ipak oporaviti i ozdraviti. Ne znamo bi li situacija bila bolja da se s tretiranjem palmi započelo ranije, prije ove godine. Poznato je da se nametnik “crvena palmina pipa” u Hrvatskoj pojavio 2011. godine. U Trogiru je prva veća šteta od nametnika zabilježena 2015. godine.
Palmina crvena pipa (Rhynchophorus ferrugineus)
Stadiji razvoja: Larva, zamotana kukuljica, kukuljica, odrasla jedinka
Fotografije pipe: Luigi Barraco – CC BY-SA 3.0
Treba izbjegavati rezanje palmi dok su listovi zeleni, jer mjesta reza privlače ženke na odlaganje jaja. Rezanje treba izostaviti tijekom aktivnosti odraslih insekata – potrebno ga je provoditi tijekom zimskih mjeseci (od sredine prosinca do sredine veljače). Ljuštenje debla u svrhu odstranjivanja preostalih baza starih listova treba izbjegavati, kao i zalijevanje palmi sustavima za raspršivanje, jer mokro tlo u zoni korijena također privlači ženke.
Prilikom krčenja palmi navlačenje mreža preko krošnje i debla, s namjerom sprječavanja zaraza i disperzija jedinki crvene palmine pipe u okoliš, jedna je od efikasnijih mjera. Biljne ostatke zaražene crvenom palminom pipom potrebno je ili spaliti ili uništiti u stroju za preradu biljnih ostataka.
Dode Mujo u Njemacku, nedjelja, sjedne u park, a ono Njemci kose, zalijevaju, ciste suho lisce, cvijece…
Gleda Mujo, misli kako nije njima lako, neradni dan, a oni rade li rade.
Sazalio se i viknu:
Alo Drugovi, ales betoniren!